Każdy elektronik chcąc naprawić, wymienić albo chociaż zrozumieć jak coś działa, nie raz trafił na ten problem – wpisujemy nazwę układu scalonego/tranzystora w google i nic się nie pokazuje!
Odczytywanie nazw układów scalonych to sztuka, z którą nawet najbardziej doświadczeni elektronicy mają czasem problem. Zastanówmy się więc jak możemy sobie pomóc.
Od czego w ogóle zacząć?
Na początek złota zasada – nie wpisujemy w wyszukiwarkę WSZYSKICH OZNACZEŃ jakie są na układzie!
Dostaję dużo wiadomości z prośbami, czy pomogę w odszyfrowaniu jakiegoś uszkodzonego układu i nieraz okazuje się, że to elementy całkiem pospolite a wystarczyło wyszukać tylko konkretną część literek na obudowie 🙂

Najczęściej, tam gdzie jest na to miejsce, producent umieszcza sporo informacji na układach, które nie dla wszystkich będą istotne. Często na układach możemy znaleźć:
- Nazwę, kod, logo producenta – NXP, Samsung, Mediatek, Texas Instruments, możnaby wymieniać

- Numer seryjny, numer partii – dane dotyczące produkcji układu, dla nas zwykle nieistotne

- Datę produkcji – tak, to też często można trafić, najczęściej w formacie czterocyfrowym, np 4312, co oznacza 43 tydzień 2012 roku. Te kody mają format tydzień/rok albo rok/tydzień

- Właściwy kod/oznaczenie układu – Ale to też nie zawsze jest proste. Często układy scalone mają swoją nazwę, po której pada kilka konkretnych znaków określających zastosowanie, zakres temperatur pracy i inne szczegóły.
Czasem, szukamy tylko połowy nazwy ![]()
Dodatkowo, przydaje się niestety doświadczenie, a konkretniej znajomość popularnych układów, tranzystorów i ich rodzin.
Określone typy układów scalonych mają swoje standardowe nazwy, lub konwencje nazw i czasem bez szukania można odgadnąć znaczenie układu.

- Układy LM78XX albo po prostu 78XX to najczęściej liniowe regulatory napięcia, gdize XX określa napięcie wyjściowe.
- Układy 40XXX i 74XXX to znane rodziny układów logicznych zawierających bramki logiczne, rejestry przesuwne, liczniki i przerzutniki.
- Oznaczenia liczba/litera/liczba, jak np. 11N60 to często tranzystory mosfet, gdzie pierwsza liczba określi prąd pracy, N określi typ tranzystora (N albo P) a 60 to napięcie pracy (600V)
- BD XXX albo BC XXX to oznaczenia pojedynczych tranzystorów BJT
- BT XXX oznacza tyrystory i triaki
I tak dalej… ![]()
Aby się nie pogubić, proponuję na początek zawsze przyjrzeć się układowi i zastanowić, który ciąg znaków może być jego faktyczną nazwą, a następnie tylko ten fragment wpisywać w wyszukiwanie.
Układ z pierwszego zdjęcia to będzie po prostu… TMS 320F280 ![]()
Dalszy ciąg po prostu definiuje parametry już tego konkretnego DSP.
Warto jeszcze znać obudowy układów. Przy trudnych przypadkach szukanie np. po nazwie producenta i obudowie też może nas nakierować na właściwy trop.
Dlatego warto poszukać jakichś tabelek w internecie i zapoznać się z QFP, SOP, DIP, SOT23, D2PAK, że o prostym TO220 nie wspomnę ![]()
I na koniec najtrudniejsze – małe elementy, gdzie nie ma miejsca na dużo tekstu.
Tutaj klasyką są tranzystory w obudowie SOT-23, które mają oznaczenia typu A7, albo B2. I tutaj pomocne mogą być tylko strony typu „SMD codebook”.
S-Manuals, Hotenda, jest tego sporo, trzeba szukać we wszystkich.
I tutaj ratuje nas tylko oznaczenie i znajomość obudowy – bardzo często kilka różnych układów ma ten sam kod i różnią się tylko zastosowaną obudową, czy to SOT23, SOT23-5, SOT-89 czy jeszcze inne.

Czyli podsumowując – not great, not terrible ![]()
- Należy pamiętać że nie wszystkie literki to nazwa układu.
- Trzeba się przyjrzeć i wybrać jakiś ciąg, który najprawdopodobniej nie jest datą, numerem produkcji i „wygląda” na nazwę układu.
- Można czasem wpisać, znając producenta, obudowę i zastosowanie, np. „texas instruments dc/dc converter soic 8” zamiast nazwy i zobaczyć co nam wyskoczy.
- Trzeba się wspierać stronami, zawierającymi kody elementów SMD.
- Warto poznać popularne rodziny układów, by czasem nie musieć szukać


Poziom wyżej, zastanowimy się kiedyś jak odczytać układy spalone, lub ze zdrapanymi oznaczeniami ![]()
A Wy, macie jeszcze jakieś sposoby na rozgryzienie co siedzi na płytce?
Dajcie znać w komentarzach, a jeśli znacie kogoś, kogo ten temat zainteresuje, prześlijcie mu ten post, dzięki!
